Opłaty

Za dokonane czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie (zwane taksą notarialną), którego wysokość ustalana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, i powiększona o należny podatek od towarów i usług (VAT).

Notariusz pobiera również:


  • podatki
  • opłaty sądowe
  • nne opłaty

które notariusz odprowadza bezpośrednio na rachunki bankowe odpowiednich instytucji państwowych.

Najczęściej spotykanym podatkiem w obrocie nieruchomościami jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% od wartości nieruchomości, który zapłacić powinien kupujący. Jeżeli kupujący spełnia określone przesłanki ustawowe, to przy zakupie lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, może być zwolniony od zapłaty PCC. Jeśli nieruchomość nabywana jest na rynku pierwotnym od dewelopera, to zazwyczaj w cenie zawarty jest podatek VAT i kupujący nie płaci już PCC.

W umowach darowizny pomiędzy najbliższymi członkami rodziny (tj. małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) obdarowany nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn i PCC.

W Kancelarii mogą Państwo płacić gotówką lub kartą płatniczą – po zakończeniu czynności, a także przelewem bankowym - przed dokonaniem czynności. Nie można uiszczać płatności kartą płatniczą za podatek od czynności cywilnoprawnych oraz za opłaty sądowe.

Rachunek bankowy Kancelarii na który mogą Państwo przelewać środki z tytułu taksy notarialnej, opłat sądowych i podatków:

82 1090 1450 0000 0001 5499 3721 – prowadzony w Santander Bank Polska S.A.

Opłaty za poszczególne czynności notarialne ustalane są indywidualnie dla każdego klienta, dlatego przed dokonaniem czynności notarialnej prosimy o kontakt z Kancelarią w celu sporządzenia szczegółowej kalkulacji kosztów dla danej czynności.

Copyright ©notariuszwinnik.pl 2023

Klauzula RODO